Dlaczego nutraceutyki działają leczniczo na wiele chorób?

Wyciąg z korzenia Astragalusa zaliczamy do tzw. nutraceutyków, czyli składników diety, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, wykazujących właściwości lecznicze. Nutraceutyki, przywracając stan równowagi dynamicznej organizmu, działają terapeutycznie na wiele chorób. W przeciwieństwie do klasycznych leków, farmaceutyków, które działają tylko na jedną chorobę. A czasami tę jedną chorobę leczy się kilkoma lekami jednocześnie, tak jak w przypadku nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Korzeń Astragalusa zawiera kilka grup substancji czynnych. Jedną z najważniejszych są polisacharydy. Wykazują one działanie przeciwstarzeniowe, immunomodulacyjne,  przeciwwirusowe, bakteriostatyczne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe, hamujące włóknienie narządów oraz chroniące przed skutkami promieniowania gamma.

Te wszystkie pozytywne efekty są wynikiem działania polisacharydów na cztery receptory w błonie komórkowej. Sygnał indukowany przez połączenie polisacharydów z receptorami jest „tłumaczony” na język substancji wewnątrzkomórkowych nazywanych przekaźnikami drugiego rzędu. Końcowym efektem ich działania jest wpływ na jądro komórkowe, a dokładnie na DNA i produkcję nowych białek regulujących funkcje komórek. I na tym polega cała tajemnica wielokierunkowego działania substancji czynnych zawartych w korzeniu Astragalusa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *