Ukryta moc MSM

MSM

Metylosulfonylometan (MSM), bohater tego artykułu, jest naturalnie występującym organicznym związkiem siarki o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Jego naturalna synteza zachodzi w mikroorganizmach morskich – fitoplanktonie i algach. Co ciekawe, MSM znajduje się także w formie lotnej w powietrzu, najwięcej jest go w okresie wiosenno-letnim. Zaadsorbowany przez glebę, dostaje się następnie do roślin. MSM znajdziemy przede wszystkim w owocach, warzywach i zbożach, ale także w kawie, herbacie, mleku, winie i piwie. Jego ilości w produktach żywnościowych jest zbyt mała, by mogła powodować efekty terapeutyczne. A tych MSM dostarcza niemało!

Wszystko wskazuje na to, że MSM działa wewnątrzkomórkowo, na poziomie metabolicznym i transkrypcyjnym DNA – reguluje aktywność niektórych genów. Najbardziej poznane działanie przeciwzapalne opiera się na zmniejszaniu produkcji mediatorów zapalenia, takich jak interleukina 1 i 6, czynnik martwicy nowotworów (TNFα), tlenku azotu czy prostaglandyny. Efekt antyoksydacyjny polega przede wszystkim na zmniejszaniu syntezy rodnika ponadtlenkowego oraz wspomnianego już tlenku azotu. I stanowi podstawę działania przeciwzapalnego, przeciwnowotworowego i hamującego starzenie komórek.

Ze względu na hamowanie powstawania tlenku azotu, MSM wykazuje także działanie przeciwalergiczne. Zmniejsza dokuczliwe objawy alergii sezonowej (katar sienny), a na poziomie badań biochemicznych krwi redukuje stężenie histaminy i związanej z alergią immunoglobuliny klasy E (IgE).

Według niektórych badań suplementacja MSM przyczynia się do zwolnienia przebiegu niektórych chorób tkanki łącznej (twardzina układowa, toczeń trzewny układowy). To choroby o podłożu autoimmunologicznym, w których układ immunologiczny zwraca się przeciw własne tkanki, w tym tkankę łączną pacjenta.

Obiecujące efekty suplementacji MSM zaobserwowano u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie bólu oraz sztywności porannej oraz poprawę zakresu ruchu w stawach. Udowodniono także, że MSM hamuje proces degradacji chrząstek stawowych. Działanie przeciwbólowe MSM wykazano także w fibromialgii, ciekawej chorobie układu kostno-stawowego, ale o mocnym podłożu emocjonalnym. Fibromialgia często współistnieje z depresją. U osób aktywnych ruchowo MSM zmniejsza natomiast objawy zmęczenia mięśni i zwiększa ich wytrzymałość.

Dobroczynne działanie MSM na skórę polega na poprawie jej elastyczności, hamowaniu powstawaniu zmarszczek, zmniejszaniu przebarwień oraz zmniejszaniu objawów trądziku różowatego.

Coraz częściej pisze się o możliwym przeciwnowotworowym działaniu MSM. Poprzez wpływ na ekspresję genów może on zatrzymać cykl rozwojowy komórek nowotworowych lub prowadzić do ich śmierci w mechanizmie nekrozy lub apoptozy. Obiecujące efekty zaobserwowano w przypadku raka piersi, przełyku,  żołądka, wątroby, jelita grubego i skóry.

Zalecana dawka MSM to 1-5 g na dobę. Oczywiście, tak jak w przypadku suplementacji innych substancji, efekt nie pojawi się natychmiast, trzeba poczekać co najmniej 4 tygodnie.

MSM jest składnikiem naszych produktów: Astragalus Beauty i Osteo Kolagen!

Literatura do poczytania:

Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017;9(3):290.

Kim LS, Axelrod LJ, Howard P, Buratovich N, Waters RF. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial. Osteoarthritis Cartilage. 2006 Mar;14(3):286-94.

Methylsulfonylmethane (MSM). Monograph. Altern Med Rev. 2003;8(4):438-41.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *